Biblia Aramejska Wydawnictwa Gaudium

ks. prof. Antoni Tronina

Z wielką radością środowisko biblistów i miłośników Pisma Świętego w Polsce wita drugi tom Biblii Aramejskiej, przygotowany przez ks. prof. Mirosława Stanisława Wróbla, Dyrektora Instytutu Nauk Biblijnych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Poprzedni tom, zawierający Targum Neofiti 1 do Księgi Rodzaju, ukazał się drukiem przed dwoma laty i spotkał z bardzo życzliwym przyjęciem. Dowodem tego była nagroda Feniks w kategorii literackiej, przyznana nie tylko Wydawnictwu „Gaudium”, ale także Autorowi dzieła.

Obecnie ukazuje się z niecierpliwością oczekiwany tom następny, z tekstem aramejskim i jego polskim przekładem, opatrzonym niezbędnym komentarzem. Należy zauważyć, że Targum do Księgi Wyjścia jest najważniejszy w Pięcioksięgu, a nawet w całej Biblii Aramejskiej. Nie jest przypadkiem fakt, że badania naukowe nad targumami zaczęły się pół wieku temu od klasycznej monografii ks. Rogera Le Déauta pt. La nuit pascale (1963). Dotyczy ona sławnego „Poematu o czterech nocach”, włączonego do aramejskiej wersji Wj 12.

Od tamtego czasu badania targumiczne znacznie się rozwinęły, głównie dzięki odkryciu przez prof. Alejandra Díeza Macha w Bibliotece Watykańskiej kodeksu Neofiti 1. Polski przekład tego kodeksu, zapoczątkowany przez ks. prof. Mirosława Stanisława Wróbla, wpisuje się na trwałe w rozwój badań targumicznych. Jego szczególną wartością są bogate noty krytyczne oraz umieszczenie wersji polskiej obok oryginału aramejskiego. Pozwala to polskiemu Czytelnikowi przyswoić sobie ogromne bogactwo treści teologicznej, jaka kryje się w tekście targumicznym.

Jestem przekonany, że edycja krytyczna tego niezwykłego dzieła pomoże najpierw naszym młodym biblistom, a następnie rzeszom miłośników Słowa Bożego lepiej poznać środowisko, w którym powstawał Nowy Testament i rodziła się myśl chrystologiczna. Prezentowany tu Targum Neofiti 1 do Księgi Wyjścia z całą pewnością będzie źródłem wielu prac monograficznych oraz syntez, ukazujących teologię judeochrześcijańską w nowym, fascynującym świetle.

Gratulując Autorowi tego wielkiego dzieła, zachęcam wszystkich Czytelników do podjęcia trudu lektury. Na pewno okaże się on błogosławiony i pozwoli doświadczyć prawdziwości słów św. Augustyna, który uczył, że Nowy Testament był ukryty w Starym, a Stary w Nowym znalazł wyjaśnienia (por. konstytucja Dei Verbum, nr 16).

ks. Antoni Tronina

Żułów, Boże Narodzenie, 25.12.2016 r.

 

 

 

Partnerzy i patroni

Partnerzy i patroni

© Copyright 2017 Wydawnictwo „Gaudium”
Projekt i wykonanie - Freeline
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij

Trwa wysyłanie zgłoszenia. Proszę czekać...

Wiadomość wysłana pomyślnie.

Sprawdź poprawność formularza.

Rejestracja przebiegła pomyślnie. Na Twój adres e-mail przesłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.